Dela nyhet
Skidträning - vuxna
Igår, 08:54 0 kommentarer
Teknikträning med OSK
Vintern har äntligen kommit och spårgruppen spårar kanonfina längdspår både på Alcrofältet och i elljusspåret. Onsdagar klockan 19:00 kör vi träning för vuxna i klassisk teknik, så länge spåren håller och vädret tillåter.
Vad du kan förvänta dig
Längdskidträning i klassisk stil. Du får träna med ett härligt gäng, får tekniktips för att förbättra din åkning och ett upplägg som utmanar dig på din nivå.
Vi kör olika upplägg varje vecka för att ut det mesta av träningen och utvecklas som längdskidåkare. Vissa veckor ligger fokus på att öva teknik, exempelvis diagonal i backe eller stakning. Andra veckor är upplägget intervaller. Du kör efter din förmåga och nivå.
Har du aldrig stått på skidor får du gärna höra av dig i förväg, så kan du få lite egen coachning innan träningsstart.
Vem får vara med?
Alla är välkomna - oavsett erfarenhet eller nivå. Barn och unga som klarar av att åka självständigt är självklart också välkomna!
Är du inte medlem får du gärna komma och prova på en gång. Tycker du att det är kul och vill vara med på fler av våra träningar behöver du bli medlem i klubben.
Blir träningen av?
Vi har inte alltid vädret på vår sida, så träningen kan komma att ställas in med kort varsel, eller planeras om till barmarksträning. Håll utkik i vår Facebookgrupp så att du inte missar infon.
Kommentarer